OJ
OJ Motorsport iRacing Stats

Resultat

Alla Sports Car Formula Car Dirt Road Oval Dirt Oval
Segrar
7
0.8 % av 887 lopp
Pall (topp 3)
96
10.8 %
Topp 5
214
24.1 %
Snittplacering
P9.7
från snittstart P10.1
Positioner / lopp
+0.37
vunna (start − mål)

Varför så få vinster?

Segrar och pallplatser per startposition. Visar hur mycket resultatet avgörs redan i kvalet — kör du om kvalplaceringen i racet, eller behåller du den?

Startgrupp Lopp Segrar Vinst% Pall% Topp5% Snittmål
Pole (P1) 14 1 7.1 71.4 78.6 P4.9
P2–3 67 3 4.5 50.7 65.7 P5.7
P4–5 81 0 0.0 23.5 55.6 P6.7
P6–10 334 1 0.3 8.4 27.8 P8.7
P11+ 386 0 0.0 0.5 4.4 P12.3
Pit/okänd 5 2 40.0 60.0 80.0 P4.2

Race-pace vs slutplacering

Varje punkt är ett lopp: x = ditt gap till racets snabbaste varv (%), y = slutplacering, färg = startgrupp. Bättre pace (vänster) ger bättre resultat — men för samma pace avgör startfärgen var du hamnar. X kapad vid 5 %.

Outnyttjad pace — din största möjlighet

Du hade pallfart (≤ 1.0 % från snabbaste varvet) men startade P4+ och missade pallen i 293 lopp. Där finns vinsterna: samma fart, bättre kvalplats.

Startgrupp (lopp med pallfart) Lopp Snittstart Snittmål Pallar Pall%
Start P1–3 47 P2.2 P4.5 34 72.3
Start P4–10 211 P7.3 P7.0 33 15.6
Start P11+ 116 P13.9 P10.1 1 0.9

Racecraft — positioner vunna per startgrupp

Snitt positioner vunna (start − mål) beroende på var du startar. Positivt = du klättrar, negativt = du tappar platser. Tappar du från fronten men vinner bakifrån?

Form över tid — rullande 15-loppssnitt

Rullande fönster: 10 lopp 15 lopp 25 lopp 40 lopp

Rullande andel segrar och pallplatser över de senaste 15 loppen. Stigande = dina resultat blir bättre, inte bara pacen.

Slutplaceringar — fördelning

iRating relativt fältet

Din iRating minus fältets SoF — hur högt du är seedad. iRacing matchar dig mot likvärdiga fält, så du är oftast jämnt rankad; när du är starkare än fältet startar och slutar du bättre. Att startnumret bara delvis följer din rankning visar att kvalvarvet styr griden mer än iRating gör.

iRating vs fältet Lopp Snittstart Snittmål Segrar Pall%
≥ +200 över fältet 30 P9.4 P8.2 0 26.7
+50…+200 193 P8.9 P8.8 4 16.1
±50 (jämnt) 448 P9.8 P9.6 2 10.0
−50…−200 171 P11.4 P10.3 1 6.4
≤ −200 under fältet 43 P14.6 P14.1 0 2.3

Var är du mest lyckosam?

Bästa banor (pall%, ≥3 lopp)

BanaLoppSeg/Pall Pall%Bästa
Circuit of the Americas 4 0/2 50.0 P2
Circuito de Jerez - Ángel Nieto 14 0/4 28.6 P0
Mobility Resort Motegi 7 0/2 28.6 P0
Indianapolis Motor Speedway 8 0/2 25.0 P2
Oran Park Raceway 4 0/1 25.0 P2
Autodromo Internazionale del Mugello 22 1/5 22.7 P1
Oulton Park Circuit 71 3/13 18.3 P1
Mount Panorama Circuit 22 1/4 18.2 P0
Fuji International Speedway 23 0/4 17.4 P2
Okayama International Circuit 29 0/5 17.2 P2
Circuit de Nevers Magny-Cours 6 0/1 16.7 P3
Road America 36 0/6 16.7 P2

Bästa serier (pall%, ≥3 lopp)

SerieLoppSeg/Pall Pall%Bästa
13th Week GT3 Challenge - Fixed 5 0/1 20.0 P3
BMW M2 Cup by Nitro Concepts 6 0/1 16.7 P3
Toyota GR86 Cup by SIMAGIC 14 0/2 14.3 P2
Ferrari 296 Challenge 151 4/21 13.9 P1
13th Week iRacing Porsche Cup 16 0/2 12.5 P2
GT3 Challenge Fixed by Fanatec 401 3/49 12.2 P0
iRacing Porsche Cup - Fixed by CONSPIT 136 0/14 10.3 P2
13th Week Ferrari 296 Challenge 22 0/2 9.1 P3
iRacing Porsche Cup by CONSPIT 49 0/3 6.1 P2
iRacing GT3 Regional Tour - Europe 21 0/1 4.8 P2
Global Mazda MX-5 Cup by Fanatec 4 0/0 0.0 P5
Rain Master Challenge 4 0/0 0.0 P5