Resultat
Varför så få vinster?
Segrar och pallplatser per startposition. Visar hur mycket resultatet avgörs redan i kvalet — kör du om kvalplaceringen i racet, eller behåller du den?
| Startgrupp | Lopp | Segrar | Vinst% | Pall% | Topp5% | Snittmål |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pole (P1) | 19 | 2 | 10.5 | 78.9 | 84.2 | P4.2 |
| P2–3 | 77 | 6 | 7.8 | 53.2 | 68.8 | P5.3 |
| P4–5 | 90 | 0 | 0.0 | 23.3 | 55.6 | P6.6 |
| P6–10 | 346 | 1 | 0.3 | 8.4 | 28.0 | P8.6 |
| P11+ | 408 | 0 | 0.0 | 0.7 | 4.7 | P12.2 |
| Pit/okänd | 5 | 2 | 40.0 | 60.0 | 80.0 | P4.2 |
Race-pace vs slutplacering
Varje punkt är ett lopp: x = ditt gap till racets snabbaste varv (%), y = slutplacering, färg = startgrupp. Bättre pace (vänster) ger bättre resultat — men för samma pace avgör startfärgen var du hamnar. X kapad vid 5 %.
Outnyttjad pace — din största möjlighet
Du hade pallfart (≤ 1.0 % från snabbaste varvet) men startade P4+ och missade pallen i 293 lopp. Där finns vinsterna: samma fart, bättre kvalplats.
| Startgrupp (lopp med pallfart) | Lopp | Snittstart | Snittmål | Pallar | Pall% |
|---|---|---|---|---|---|
| Start P1–3 | 50 | P2.1 | P4.3 | 37 | 74.0 |
| Start P4–10 | 211 | P7.3 | P7.0 | 33 | 15.6 |
| Start P11+ | 116 | P13.9 | P10.1 | 1 | 0.9 |
Racecraft — positioner vunna per startgrupp
Snitt positioner vunna (start − mål) beroende på var du startar. Positivt = du klättrar, negativt = du tappar platser. Tappar du från fronten men vinner bakifrån?
Form över tid — rullande 40-loppssnitt
Rullande andel segrar och pallplatser över de senaste 40 loppen. Stigande = dina resultat blir bättre, inte bara pacen.
Slutplaceringar — fördelning
iRating relativt fältet
Din iRating minus fältets SoF — hur högt du är seedad. iRacing matchar dig mot likvärdiga fält, så du är oftast jämnt rankad; när du är starkare än fältet startar och slutar du bättre. Att startnumret bara delvis följer din rankning visar att kvalvarvet styr griden mer än iRating gör.
| iRating vs fältet | Lopp | Snittstart | Snittmål | Segrar | Pall% |
|---|---|---|---|---|---|
| ≥ +200 över fältet | 35 | P9.5 | P8.4 | 0 | 25.7 |
| +50…+200 | 199 | P9.0 | P8.9 | 4 | 16.1 |
| ±50 (jämnt) | 460 | P9.8 | P9.6 | 3 | 10.4 |
| −50…−200 | 180 | P11.4 | P10.3 | 2 | 6.7 |
| ≤ −200 under fältet | 47 | P14.5 | P13.7 | 0 | 4.3 |
Var är du mest lyckosam?
Bästa banor (pall%, ≥3 lopp)
| Bana | Lopp | Seg/Pall | Pall% | Bästa |
|---|---|---|---|---|
| Wild West Motorsports Park | 6 | 1/5 | 83.3 | P1 |
| Daytona Rallycross and Dirt Road | 4 | 2/2 | 50.0 | P1 |
| Circuit of the Americas | 4 | 0/2 | 50.0 | P2 |
| Mobility Resort Motegi | 8 | 0/3 | 37.5 | P0 |
| Circuit de Nevers Magny-Cours | 7 | 0/2 | 28.6 | P3 |
| Circuito de Jerez - Ángel Nieto | 14 | 0/4 | 28.6 | P0 |
| Indianapolis Motor Speedway | 8 | 0/2 | 25.0 | P2 |
| Okayama International Circuit | 40 | 0/10 | 25.0 | P2 |
| Oran Park Raceway | 4 | 0/1 | 25.0 | P2 |
| Autodromo Internazionale del Mugello | 22 | 1/5 | 22.7 | P1 |
| Mount Panorama Circuit | 22 | 1/4 | 18.2 | P0 |
| Oulton Park Circuit | 72 | 3/13 | 18.1 | P1 |
Bästa serier (pall%, ≥3 lopp)
| Serie | Lopp | Seg/Pall | Pall% | Bästa |
|---|---|---|---|---|
| Pro 2 Lite Off-Road Rookie Series by Trak Racer | 8 | 1/6 | 75.0 | P1 |
| Formula 1600 Rookie Series by Asetek Racing | 9 | 0/5 | 55.6 | P2 |
| Rookie Legends Cup by Simshop | 4 | 1/1 | 25.0 | P1 |
| 13th Week GT3 Challenge - Fixed | 5 | 0/1 | 20.0 | P3 |
| BMW M2 Cup by Nitro Concepts | 6 | 0/1 | 16.7 | P3 |
| Toyota GR86 Cup by SIMAGIC | 14 | 0/2 | 14.3 | P2 |
| FIA F4 Esports Regional Tour - Europe | 7 | 0/1 | 14.3 | P3 |
| Ferrari 296 Challenge | 151 | 4/21 | 13.9 | P1 |
| 13th Week iRacing Porsche Cup | 16 | 0/2 | 12.5 | P2 |
| GT3 Challenge Fixed by Fanatec | 401 | 3/49 | 12.2 | P0 |
| iRacing Porsche Cup - Fixed by CONSPIT | 136 | 0/14 | 10.3 | P2 |
| 13th Week Ferrari 296 Challenge | 22 | 0/2 | 9.1 | P3 |